Szopienice Borki

Proszę nie kopiować zdjęć na inne strony WWW!!!. Uwagi i komentarze proszę przesyłać na:

Please don't copy photos to other web sites!!! Send Your Comments and Criticism to:

marek-derlatko@o2.pl  

Copyright (c) 2004 by Marcus Antonius Derlatko.

Księga gości:

Od południa Sosnowiec graniczy przez Brynicę z dzielnicą Katowic z Szopienicami. Oczywiście do Szopienic się nie jeździ, ale rzecz w tym ,że bezpośrednio za Brynicą jest przeuroczy staw Borki. Jest to gdzieś 10 minut jazdy rowerem od domu. Często przed wieczorem można się przejechać na spacer rowerowy szczególnie wiosną. Zapraszam wszystkich na zdjęcia.

                                                              

Za stawem  na zachód w Borkach stoi wieżyca. Ale wbrew pierwszemu wrażeniu nie jest to wieża ciśnień. Należała ona do Zakładów Metali Kolorowych Szopienice. Otóż jest to wytwórnia śrutu strzelniczego z ołowiu. Na górze jest piec do topienia ołowiu, i przez sito ołów lany był na dół wieży gdzie była wanna z wodą do której wpadały kulki śrutu. Surowiec śrutu brany był na zakład macierzysty do Szopienic gdzie był kalibrowany następnie szlifowany pakowany i gotowy do sprzedaży.
Otóż dostałem list elektroniczny - cytuje: "-- kilka słów na temat wieży którą widać na zdjęciach :
To była wieża ciśnień, do niedawna istniała jeszcze stacja pomp ( pompownia była niedaleko wiaduktu na drodze szybkiego ruch Katowice - Sosnowiec przy torach kolei piaskowej ) która pompowała wodę przemysłową do huty poprzez wieżę. Śrut w wieży zaczęto dopiero produkować w latach 60-tych jak huta zaprzestała poboru wody przemysłowej z Brynicy. "
Pamiętam, gdy uciekł staw do kopalni Zawadzki w Dąbrowie Górniczej  wtedy zlikwidowano wszystkie podobne stawy w województwie na terenie wydobywania węgla  - i wtedy zlikwidowano ten staw "huciany".

                                                  

                                                                          

W dniu 7 kwietnia b.r. przejechałem na rekonesans naokoło stawów w pobliżu Sosnowca. Wynikiem tego są poniższe zdjęcia. Aparat to NIKON. Staw to Morawa bloki to Szopienice. Stawy od południa Sosnowca powstały w pradolinie rzeki  Brynicy w wyniku wydobycia piasku potrzebnego do zamulenia wyrobisk po węglu w kopalniach. W swoim dzieciństwie pamiętam wielkie koparki (nazywane przez Sosnowiczan „bagrami” i stąd nazwa potoczna stawów „Bagry”). Oczywiście wywóz piasku to tory kolejki wąskotorowej nawiązujące do kolei wąskotorowej na Śląsku jak i tory kolei piaskowej. W czasie wydobycia czynne były pompy odwadniające teren pozyskiwania piasku. Otóż od strony stawu Morawy stoi tablica podająca genezę powstania stawów co pokrywa się z moim opisem powstania stawu.


Zdjęcia z 7 kwietnia 2006 r.

                      

                                                                    

                                                                                  

Dwa zdjęcia zrobione 10 czerwca 2006 roku.

                                                         

Zdjęcia zrobione w dniu 25 maja 2009 r.

 Powrót do katalogu.

Bagry zimowej porze - sezon 2009/2010

 Powrót do strony głównej