Jezioro Orawskie

Proszę nie kopiować zdjęć na inne strony WWW!!!. Uwagi i komentarze proszę przesyłać na:
marek-derlatko@o2.pl
  
Please don't copy photos to other web sites!!! Send Your Comments and Criticism to:

Copyright (c) 2004 by Marcus Antonius Derlatko.
 

                        
Powyższe zdjęcia zrobione w lipcu 2007. Wtedy to pojechałem z Zubrzycy Dolnej na wycieczkę wokół Jeziora Orawskiego.

Pierwszy model zapory na rzece Czarna Orawa projektowanej już w 1730 r. drewnianej zapory na Orawie, mającej powstrzymać coroczne powodzie, zachował się w muzeum w Zamku Orawskim. W 1870 r. powstał kolejny projekt budowy zapory żelbetonowej. Do realizacji przeznaczono ostatecznie projekt szwajcarskiej firmy Swissboring, opracowany w latach 1940-41. Budowę rozpoczęto przez niemieckiego okupanta 11 X 1941 r., a po licznych przerwach ukończono w Czechosłowacji ostatecznie w 1954 r. Usytuowana na zaporze elektrownia wyprodukowała pierwszy prąd 2 maja 1953 r. Jezioro ociepliło klimat Orawy i Podhala.
Jezioro ma powierzchnię 35 km2, największa głębokość przy zaporze 38 m, przeciętna głębokość 15 m. Tafla wody przy maksymalnym stanie leży na wysokości 602,4 m npm. Przy temperaturze +30oC dzienna objętość parowania jeziora wynosi 24.000 litrów.
W czasie napełniania zalewu zatopiono całkowicie wsie Ujście, Slanica, Hamry, Osada i Ławków, a także nadbrzeżne części Namiestowa i Bobrowa.
Ja Jezioro Orawskie w swej rowerowej wycieczce osiągam zazwyczaj jadąc z Rajczy przez Ujsoły i Przełęcz Ujsolską Zakamienne, Locke do Namiestowa. Przejazd to właściwie tylko podjazd na przełęcz a potem już cały czas z górki. Tak było i w tym roku. Jezioro Orawskie już znam bo już tu spałem dziesięć lat temu. Miejsce fajne gdy człowiek nie zaczął jeździć do ciepłych mórz. Trzeba jednak przyznać, że plenery przepiękne. Z okolicy jeziora przy dobrej widoczności widać Beskid Żywiecki, Beskid Jałowiecki, Gorce i Tatry - czegoż więcej potrzeba. 

                     

                      

                           

                                                

                                                        

 

Na środku Jeziora Orawskiego leży wyspa Ostrów Orawski, gdzie utworzono stała ekspozycje świątków orawskich w dawnym kościele jak i alei kapliczek na samym Ostrowie jak i w murze cmentarnym.

                                                              

                                                                               

                      

                                                                     

Powrót do głównego katalogu.