Pałac Schoena w Sosnowcu.

Proszę nie kopiować zdjęć na inne strony WWW!!!. Uwagi i komentarze proszę przesyłać na:
marek-derlatko@o2.pl
  
Please don't copy photos to other web sites!!! Send Your Comments and Criticism to:

Copyright (c) 2004 by Marcus Antonius Derlatko.

Księga gości:

Pałaców Schoena w Sosnowcu jest aż trzy.
Najpóźniej powstał pałac typu większa willa  "Wilhelma" pełniący funkcje pokoi gościnnych – niczym szczególnym się nie wyróżnia stoi obok tego pałacu który umieszczony jest na moich zdjęciach zarośnięty chaszczami – architektonicznie mało ciekawy – tablica umieszczona na nim mówi,  że jest w administracji Przędzalni Czesankowej (dzisiaj po przędzalni zostały jedynie hale fabryczne) Urząd Miejski deklarował się w tym roku (2008) z jego renowacją.
Pałac uwieczniony na moich zdjęciach powstał w roku 1885. Jest on wybudowany w stylu neobarokowym o planie kwadratu, zwieńczone trzema narożnymi wieżami. Pałac zlokalizowany  jest na Środuli przy kolei i przy fabryce która za Schoenów była ich własnością.  Dzisiaj w pałacu mieści się Pałac Ślubów i ma miejsce stała ekspozycja muzeum szkła artystycznego – oraz dość często organizowane są inne wystawy. Według mojej subiektywnej oceny jest on najładniejszy z pałaców wybudowanych przez Schoenów. Poza tym pełni rolę "Pałacu Ślubów".

Więcej na temat Schoenów wyczytasz http://pl.wikipedia.org/wiki/Sosnowiec

Zdjęcia wykonano trzema cyfrowymi aparatami w okresie czterech lat. Dość często przejeżdżam tam na rowerze i gdy widziałem odpowiednie warunki oświetleniowe do robienia zdjęć to nie przepuszczałem okazji. Oczywiście można by było uzupełnić zdjęcia o wnętrza pałacu, lecz ja właściwie nie robię takich ujęć wolę robić architekturę zewnętrzną  i otwarte plenery.   

Ale wracając do wnętrz pałacu. Dotarłem do ludzi, którzy po II wojnie światowej otrzymali przydział na mieszkanie w pałacu. Otóż witraże  pierwotnie były w oknach  od strony południowej a nie jak dzisiaj od strony północnej. Poza tym cały wystrój wewnątrz pałacu jak sztukateria i meble zostały w bezmyślny sposób zniszczone w okresie powojennym kiedy pałac pełnił funkcje mieszkań komunalnych na górnych piętrach, na parterze zaś urzędowało przedszkole, potem dopiero po roku 1980 władze miasta Sosnowca zajęły się renowacją pałacu i przystosowaniem go do dzisiaj istniejącej funkcji to jest pod nazwą Muzeum w Sosnowcu. Pałac od strony wschodniej posiadał oranżerię, dzisiaj jest w tym miejscu taras i schody. Także wnętrza nie mają za wiele dla oferty fotograficznej, no nie licząc stałych ekspozycji takich jak wystawa szkła. 

                                          
Elewacja południowa.                                                            Elewacja zachodnia

                                                        

                                                      

                                      

                                              

            
                                                                                              Elewacja północna.

             

                                  

Zdjęcia z 28 października 2006 r.
Zdjęcia robione NIKONEM COOLPIX 5600.

                        

Zdjęcia robione 21 października 2007 r.

                                                                      

                                                                                

                                                                      

                Powrót do katalogu głównego.