"Wyrypa" rowerowa

z   Rajczy przez Ujsoły, Glinkę  przełęcz Glinka na Słowacię do Orawskiego Vesele na Orawską Polhora przez Kuhutowa doline przez Czyżów Wierszek do Zubrzycy następnie przez przełęcz Krowiarki Zawoję do Suchej Beskidzkiej.

Proszę nie kopiować zdjęć na inne strony WWW!!!. Uwagi i komentarze proszę przesyłać na:

Please don't copy photos to other web sites!!! Send Your Comments and Criticism to:

marek-derlatko@o2.pl  

Copyright (c) 2004 by Marcus Antonius Derlatko.

Księga gości:

                                                                      
                                                                                                    Mój wehikuł czasu.

Od dawna „pętała się” po głowie  myśl by wybrać się przez Słowacje do Zubrzycy z Rajczy na rowerze. Droga długa bo w sumie ten przejazd to 90 km drogami leśnymi przez dzicz (śmiem twierdzić, że dorównującej terenom niezamieszkałym za wschodnią granicą). Z dojazdem do kolei w sumie w ciągu trzech dni przejechałem 150 km ale te 90 to w ciężkim górskim terenie. 

  W celu zrealizowania całego przedsięwzięcia na rower „górski” dorobiłem bagażnik, zakupiłem sakwy spakowałem bambetle na trzy dni i w drogę. Waga roweru wzrosła prawie o pięć kilo tak, że miałem szczere wątpliwości czy ze względu na wagę całe przedsięwzięcie nie spali na panewce. Wariant rezerwowy to zanocowanie gdzieś w Ujsołach na dwie noce i bez bagażu wycieczki na Rysiankę może na Halę Miziową (co prawdopodobnie zrealizuje w najbliższym czasie. 

  Nie będę zaznaczał, że cała trasa została zaplanowana  na  postawie dokładnej mapy 1:50 000 BESKID ŻYWIECKI wydanej przez EKO-GRAF Wrocław. Mapa świetna (w jednym wypadku rozmijająca się  z rzeczywistością).

  Cały przejazd przez Słowacje to drogi do zwózki drewna z lasu – drogi asfaltowe w różnym stanie (bo i świeży asfalt do dziur, że można się było domyślić, że tam był kiedyś asfalt)  o szerokość jeden pas ruchu po terenie niezamieszkałym (teren niedostępny dla turystyki za komunizmu). Na trasie 90 km trafiłem na dwie miejscowości – w jednej spałem.  

  Na drodze spotkałem przepiękne dzikie tereny leśne widoki zatykające dech w piersiach ze względu na ich piękno – i wiele zmęczenia. 

Podjazd z Glinki na przełęcz Glinka gdzie jest przejście graniczne.

 

Droga z przełęczy Glinka na Słowacje. Ja z tejże drogi skorzystałem gdzieś 500 mb i skręciłem w lewo za pierwszym mostkiem by dostać się do całej sieci dróg do ściągania drzewa. 

       

Plątanina dróg do ściągania drewna. 

       

Po drodze widok na Orawę Słowacką - Tatry w tle.

     

                                                                                                       Orawska Vesela (Wesoła). 

     
Byczek Fernado.                                              Orawska Vesela (Wesoła).                                          W tle Babia Góra (Babia Hora).

 

 

Przejście graniczne "turystyczne" między Słowacją a Polską. Czekałem 15 minut "studenckie" zrobiłem zdjęcie - zajodłowałem po tyrolsku i gdy nie było odzewu pojechałem do Polski.  

       

     

Dworek Moniaków (Skansen w Zubrzycy Górnej (oczywiście to tylko wejście) Kościół Zubrzyca Dolna.                Kapliczka. 

To już będzie Zubrzyca Dolna. Z tą miejscowością jestem emocjonalnie związany. Jeździłem tam na wakacje od czternastego roku życia to jest od roku 1957. Tak, że dzisiaj czuję się tak jakbym jeździł do rodziny - bo jak można inaczej czuć? Teraz to już las który na początku moich odwiedzin był młodnikiem jest starym lasem.

               

       

Zubrzyca Dolna w całej krasie.

                                   

To już kapliczki przydrożne (dwa pierwsze zdjęcia) w Jabłonce Orawskiej, ta pojedyncza to miedzy Zubrzycą a Jabłonką.

                               
Widok na Jabłonkę Orawską.              Rzeka w Zubrzycy Dolnej.                     Kapliczka w Zubrzycy Górnej.

Do pociągu z Zubrzycy Dolnej dojechałem przez Przełęcz Krowiarki Zawoję Maków Podhalański do Suchej Beskidzkiej.

                                   

Droga na Przełęcz Krowiarki.

Zawoja.

                         Powrót na stronę główną.