Sosnowiec 3-Maja.

Proszę nie kopiować zdjęć na inne strony WWW!!!. Uwagi i komentarze proszę przesyłać na:

Please don't copy photos to other web sites!!! Send Your Comments and Criticism to:

marek-derlatko@o2.pl  

Copyright (c) 2004 by Marcus Antonius Derlatko.

Księga gości:

Sosnowiec 3-Maja na starych pocztówkach.

Kolorystyka tej ulicy zawsze mnie urzeka. Sosnowiec z mojej młodości to zupełnie inny wymiar. Na tej ulicy był deptak. Co to znaczy "deptak" - otóż w czasach mojej wczesnej młodości jeszcze nie było telewizji. Aparaty radiowe były luksusem w całej powadze tego powiedzenia. Ludzie chodzili masowo do kina których na 3-Maja były dwa "Muza" i "Kino Zagłębie" ze swoją kolumnadą (jak dziewczyna miała grube nogi to określało się, "że ma nogi jak filary pod zagłebiem"  były kawiarnie w tej części miasta słynny "Sawoy"  ze swoim "dołkiem" gdzie bawiono się do białego rana - co dzień  i górą kawiarnią dzienną. Poza tym chodziło się na spacery i to wylegało na tą "sosnowiecką promenadę" całe miasto i starzy i młodzi (wszyscy co o własnych siłach mogli się poruszać), tłum spacerowiczów przewalał się  aż do późnych  godzin  wieczornych.  Łza się w oku kręci na samo wspomnienie.

                         
Kino Zagłębie z kolumnadą.                   Hotel Warszawa z cukiernią.                Ten sam budynek lecz z przodu kwiaciarnia.    Koniec 3-Maja z tramwajem.


Sosnowiec 3-Maja letnią porą.

Zresztą sama ulica wygląda już inaczej niż w czasach mojej młodości. Nie ma już kina Zagłębie i kompleksu rozrywkowego w jednym budynku, dzisiaj tu jest plac za "Sezamem". Nie ma budynku na miejscu dzisiejszej patelni. Na przeciw niego od strony dworca kolejowego był szereg budynków. 
Jednak  infrastruktura tego miejsca w słupy elektryczne, przewody elektryczne, słupy trakcji tramwajowej jest dzisiaj porażająca !.
Aby zrobić niektóre ujęcia bez slupów infrastruktury technicznej  niejednokrotnie zalepione klejem dawnych reklam należało bardzo staranie dobrać kadry jak i oczekiwać przez wiele dni na odpowiednie oświetlenie i porę dnia zdjęć. Poza tym widać, że do zdjęć użyto różnych aparatów fotograficznych a i tak nie jest to jeszcze cała ulica 3-Maja w Sosnowcu, która w ostatnich latach wielokrotnie wydłużyła swoją wielkość. Już są następne zdjęcia z ulicy 3-Maja ale jeszcze czekam na parę ujęć, gdyż dwukrotne robienie zdjęć nie zadawalają moich gustów i wymagają powtórnego wykonania o odpowiedniej porze dnia.
Aby wybrać to co najpiękniejsze z tej architektury musiałem się ciutko natrudzić. Czy mi się to udało ? Zresztą na jednym zdjęciu trochę pocyganiłem.

                                                              

                                                        

                  

                                                                                        

                  

                      

 

  

Sosnowiec 3-Maja zimową porą.   
 

Wszystkie poniższe zdjęcia zostały wykonane "gupen aparatem" pełnym automatem - NIKON COOLPIX 5600 - 5,1 Megapiksel 3x ZOOM optyczny.Jest to pełny automat gdzie należy wybrać temat i nacisnąć spust. Resztę pracy wykona aparat.
Są to zarazem testy nowego nabytku.

Myślę, że zabawa w fotografowanie jest przednia i przypadnie do gustu !.

No ale oceńcie Państwo sami:      

                                                                                         

                                                                                                  

                                             

                   

Zdjęcia zrobione w dniu 4 marca 2006 r.

                  


               

               


                

 

                  

                                        
Zdjęcie z 3 maja 2006 "Patelnia"


                              
  Patelnia i wyjście z przejścia podziemnego.                                                         Pałac ślubów                   Odejście ulicy Mościckiego 

         Powrót do strony głównej.